BİNGÖL: “ŞİDDETLE İLGİLİ ÖZEL MAHKEMELER KURACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl, çocuk istismarlarına ilişkin yaptığı açıklamasında; İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş Kadın Kolları Başkanı Gülbeyaz Bingöl, çocuk istismarlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’li Bingöl, yaşanan skandallara sessiz kalmayacaklarını belirterek, iktidar olduklarında kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için özel mahkemeler kuracaklarını söyledi. 

Erken ve zorla evliliklerin insan hakkı ihlali olduğunu kaydeden Bingöl; “Çocuklar bugünümüz ve geleceğimizdir. AKP zihniyeti bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını, sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar” dedi.

“MİLYONLARCA ÇOCUK YASAL HAKLARINDAN MAHRUM BIRAKILIYOR”

Ülkede milyonlarca çocuğun yasal haklardan mahrum bırakıldığını dile getiren Bingöl; “AKP zihniyeti istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4+4+4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı. Ülkemiz çocukları istismar edenlerin “cezasızlıkla” ödüllendirildiği bir utanç tablosuna dönüştürüldü. Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında “rızadan” bahsetti. Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor. 21. yüzyılda dahi ülkemizde milyonlarca çocuk yasal haklarından mahrum bırakılıyor. Yasal olarak çocuk evliliklerini meşru kılmak için her fırsatta adım atmaya çalışan AKP iktidarı, muhalefetin ve kadın örgütlerinin direnişi nedeniyle bu sapkın kanunu yasallaştıramıyor. Ama kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor. Çocukların istismarcıları tarafından her gün istismar edilmesine göz yumuyor.”

“ÇOCUK İSTİSMARI SUÇTUR”

Bingöl, açıklamasının devamında çocuk istismarının suç olduğunu vurgulayarak; “Bizler yaşanan bu skandallara sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Tarikatlarda, vakıflarda ve cemaatlerde gündeme gelen hiçbir istismar skandalında susmadık! Susmayacağız! Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız. Çocuk istismarı suçtur. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz. Geliyor Gelmekte Olan” ifadelerini kullandı.
KAR KÜTLELERİ, ŞEHİR DIŞINA TAŞINIYOR

REKTÖR POLAT’IN KIBRIS ZİYARETLERİ

223 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI

KARDAN GELİN YAPIP 300 GRAM ALTIN TAKTILAR

‘DOĞA VE KÜLTÜR KENTİ MUŞ’ KİTABI RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

KARDEŞLERİN İGLO EV KEYFİ RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU

PERSONELLERİN ORYANTASYON EĞİTİMİ TAMAMLANDI