DEMİRTÜRKOĞLU, GÜVEN TAZELEDİ

KAR KAPLANLARININ ZORLU KIŞ MESAİSİ

KOÇ, 64 ÜNİTE KAN BAĞIŞIYLA REKORTMEN

KARADAĞ: “TARIM, YAŞAMIN HER ALANINDA VARDIR”

KAYAK MERKEZİNDE HAFTA SONU YOĞUNLUĞU

“CANLILARA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRECEĞİZ”

“VATANDAŞLARIMIZIN REFAHI, HUZURU İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

DSİ, AKARSU YATAKLARINDA ISLAH ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Muş Devlet Su İşleri (DSİ) 172. Şube Müdürlüğü, Muş’taki akarsu ve dere yataklarında başlatmış olduğu çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Muş Devlet Su İşleri (DSİ) 172. Şube Müdürlüğü, Muş’ta İlkbahar mevsiminde yağışlar nedeniyle taşkın oluşan akarsu ve dere yataklarında taşkın koruma ve temizlik çalışmalarına devam ediyor.

Muş’ta ilkbahar mevsiminde su taşkınları nedeniyle tarım arazilerinin su altında kalmaması için DSİ 172. Muş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar neticesinde DSİ ekipleri dere tanzimi ve temizliği, taş tahkimatı ve Taşkın Koruma çalışmalarını sürdürüyor. Muş Merkez, Malazgirt, Bulanık, Hasköy, Korkut ve Varto ilçelerindeki dere yatakları, sulama kanalları ve göletlerinde biriken balçık gibi malzemeler başlatılan çalışmalar ile iş makinaları tarafından temizleniyor. Yapılan çalışmalar ile İlkbahar mevsiminde taşkın ve tarım arazilerinin su altında kalmasının önüne geçilerek çiftçilerin zamanında ekim yapabilmeleri sağlanacak. Geçtiğimiz yıldan beri yapılan çalışmalar bu yılda yapılarak tarım alanları korunuyor.

Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi veren DSİ 172. Şube Müdürü Servat Fırat, dere ve arkların zamanla malzeme dolduğunu ve bunların temizlenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Dere ve arklar yataklarında zamanla malzeme biriktiriyorlar bu malzemeler bahar mevsiminde yağışlarla birlikte taşkınlara sebep vererek, çiftçilerimizin tarlalarını zamanında ekmesine engel oluyordu. 2019 yılında etüt ve planlama çalışma programı yaparak, bölge muhtarlarımızla istişare ederek çalışma programı hazırladık. 2020 yılında makinelerimizi bu bölgelere sevk ederek çalışma başlattık. Bu çalışmalar sonucunda kilometrelerce dere ve arkların temizlikleri, tanzim çalışmaları tamamlandı. Ay sonu itibariyle bu çalışmaların tamamını bitirmiş olacağız. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte bölge çiftçilerimiz zamanında ekinlerini ekmeye başlamış olacak. Zaman ve ekonomik açıdan çiftçilerimize katkı sağlayacaktır.” dedi.

2021 yılında çok sayıda yerleşim yerinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Fırat, “Bu çalışmalar sonucunda kilometrelerce dere temizliği, dere tanzimleri ve arkların temizliği yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda yaklaşık bir milyon metreküplük bir malzeme çıkmıştır. Bu malzemeyi de dere tanzimlerinde ve derenin zarar verdiği tarlaları düzelterek, çiftçilerimize kazandırmış bulunmaktayız. Dereler nedeniyle zarara uğrayan tarım arazileri tekrar çiftçilerimize kazandırarak, tarım oranını daha yükseltmek amacıyla yapılıyor. Tüm çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Yapılan temizlik ve tanzim çalışmalarıyla beraber tarım arazileri çiftçilere kazandırılarak, hem çiftçilerimize hem de milli ekonomiye büyük katkılar sağlanmaktadır” diye konuştu.