ETÜT PROJE YAKLAŞIK MALİYET HAZIRLAMA HİZMET ALIMI YAPILACAK

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜM İŞİ YAPILACAK

HURDA KARŞILIĞI BİNA YIKIMI YAPILACAK

GÜNDÜZÖZ: “HERKES MASKESİNİ TAKACAK”

“300 BİN VATANDAŞA EĞİTİM VERECEĞİZ”

ASYA, İLK DOZ AŞINI YAPTI

221 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI

FIRTINA YOLLARDA KAR TÜNELLERİ OLUŞTURDU

Muş’ta kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 114 köy yolunun 83’ünü yeniden ulaşıma açan ekipler, kar kalınlığının iş makinelerinin boyunu geçtiği bölgeleri aşmaya çalışıyor

Kentte etkili olan kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Kar kalınlığının fırtına ve tipi nedeniyle 5-6 metreyi bulduğu Üçevler grup köy yolunda çalışma yürüten Muş İl Özel İdaresi ekipleri, köylere ulaşabilmek için büyük fedakarlık gösteriyor. İş makinelerinin boyunu aşan bölgede, kar kütlelerinin kaldırıldığı yerler tünelleri andırırken; kapalı 114 köy yolundan 83’ünü yeniden ulaşıma açan ekipler, 31 köy yolunda da çalışmalarını sürdürüyor.

“GÖRÜŞ MESAFEMİZ ZAMAN ZAMAN 10 METREYE DÜŞÜYOR”

Çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kentte etkili olan kar yağışının genel yaşamı olumsuz yönde etkilediğini söyledi. 48 iş makinesi ve 64 personelle karla mücadele çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Yentür, “Arkadaşlarımız gece gündüz demeden vatandaşın yollarını açmakta, ulaşımlarını vermektedir. Fırtına nedeniyle zaman zaman mesafemiz 10 metreye düşüyor. İş makinelerimiz özellikle yüksek yerlerdeki fırtınadan dolayı sürekli yollardan düşmektedir. Bu da çalışmamızı ve ulaşacağımız yere daha geç zamanda gitmeye sebebiyet vermektedir. Nefesin olduğu her yere devlet olarak hizmet götürmek ve oradaki insanları şehre veya ulaşması gereken yere ulaştırmak vazifemizdir” dedi.

“5-6 METRELİK KAR KÜTLELERİ, KAR TÜNELLERİ OLUŞTURMAKTADIR”

Fırtına ve tipinin 5-6 metreye ulaştırdığı kar kütlelerinin kar tünelleri oluşturduğunu ifade eden Yentür, “Yer yer 5-6 metre yüksekliğinde kar ve fırtına nedeniyle sanduka şeklinde olan yollarımızın dolmasından dolayı ekipler çok büyük zorluklar yaşamaktadır. Açtığımız yol yarım saat sonra döndüğümüzde 5-6 metrelik kar kütlesi nedeniyle tekrar doluyor. Yani kar yağmasa dahi fırtınadan dolayı yollarımız kapanıyor. Yol, bir bölgede tıkanınca yolun tamamı kapanmaktadır. Çalışmalarda büyük zorluklar yaşamaktayız. Özellikle yüksek kesimlerdeki iç bükeylerde fırtına nedeniyle 5-6 metrelik kar kütleleri, kar tünelleri oluşturmaktadır. Bunlar da çalışmamızı engellemektedir” diye konuştu.

YOL ÇALIŞMASI YAPAN EKİPLER ZORLUKLA İLERLİYOR

Gündoğan köy yolunda kar kalınlığının yer yer 2-3 metreye ulaştığı bölgede zorlu çalışma yürüten ekipler, tipi ve fırtına nedeniyle zaman zaman ilerlemekte güçlük yaşıyor.

Çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan il özel idaresi operatörlerinden Necat Aslan, kar yağışı nedeniyle fırtınanın da etkili olması sonucunda birçok köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Kar kalınlığının yer yer 2-3 metreye ulaştığı bölgeler olduğunu anlatan Aslan, “Buraları açmakta güçlük çekiyoruz ama vatandaşımıza hizmet etmek için ulaşımı sağlamaktayız. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Gündoğan Köyü Muhtarı Alican Gül ise 2-3 gündür fırtına ve tipi olduğunu ifade ederek, “Muş İl Özel İdare ekipleri gece gündüz demeden çalışma yapıyor. Allah devletimizden razı olsun. Şu an yolumuz açık” diye konuştu.