BELEDİYE, EĞİTİM PROGRAMINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

MUŞSPOR’DAN BİR GALİBİYET DAHA

DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ UYGULAMA SINAVI YAPILDI

MUŞSPOR, BÜYÜK TAKIM GRUPLARININ ORTAK NOKTASI OLDU

“YAŞLILARIMIZIN TOPLUMSAL HAYATTA VAR OLMALARI ÖNCELİKLİ GÖREVLERİMİZ ARASINDADIR”

EĞİTİM FAKÜLTESİ, KAYA’YA EMANET

SABUNCU, MİNİK SPORCULARLA BULUŞTU

HDP’Lİ VEKİLLER, KENTİN EĞİTİM SORUNUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDILAR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekilleri Gülüstan Kılıç Koçyiğit ve Şevin Coşkun, ortak hazırladıkları soru önergesinde kentteki eğitim sorunlarını meclis gündemine taşıdılar.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekilleri Gülüstan Kılıç Koçyiğit ve Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na soru önergesi sundular. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yöneltilen soru önergesinde Bulanık İlçesine bağlı Elmakaya İlkokulunda yaşanan öğretmen açığı il genelinde yaşanan eğitim sorunlarına değindiler. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yöneltilen soruları Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanması talep edildi.

Milletvekili Koçyiğit ve Coşkun tarafından hazırlanan soru önergesinde Elmakaya ilkokulundaki eksikliklere değinilerek; “2022-2023 eğitim -öğretim yılına 12 Eylül tarihi itibariyle başlanmıştır. Çok boyutlu eğitim sorunlarına kalıcı çözümler bulunmadan başlanan ve başta öğrenciler olmak üzere eğitim emekçileri ve ebeveynler için zorlu bir dönem olacağına işaret eden birçok örnek yaşanmaktadır. Tarafımıza iletilen bilgiye göre, Muş’un Bulanık İlçesine bağlı Elmakaya beldesinde bulunan Elmakaya İlkokul ve Ortaokulunda yaşanan öğretmen eksikliğinden kaynaklı eğitim-öğretim döneminin sorunlarla başladığı belirtilmiştir. Elmakaya İlkokul ve ortaokulunda öğretmen açığı olmasına rağmen yeterli düzeyde atamanın yapılmadığı aktarılmıştır. 600 öğrencisi bulunan Elmakaya İlkokulunda sınıf öğretmeni, branş öğretmenleri ve okulun müdür yardımcısı kademesinde eksiklikler bulunmaktadır. Benzer şekilde kentte birçok okul, öğretmen eksiği ile eğitim öğretim yılına başlamıştır. Ayrıca Elmakaya İlkokul ve ortaokulu için İŞKUR tarafından görevlendirilen personel sayısında da ciddi bir eksiklik yaşandığı belirtilmiştir. Okulun yüksek sayıdaki mevcuduna rağmen sadece bir personel görevlendirilmiştir. Bu durum okulun temizliği ve öğrencilerin sağlığı açısından ciddi sorunlara sebep olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

COŞKUN VE KOÇYİĞİT TARAFINDAN BAKAN ÖZER’E YÖNELTİLEN SORULAR

Soru Önergesinin devamında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplanması istenen sorular ise şöyle sıralandı; “Bu bağlamda; 1- Muş’un Bulanık İlçesine bağlı Elmakaya beldesinde bulunan Elmakaya İlkokulu’ndaki öğrencilerin, okulun ilk gününde okulda öğretmen olmadığı gerekçesiyle eğitim-öğretime başlayamadığından haberdar mısınız? 2- Muş’un Bulanık ilçesindeki Elmakaya İlkokulunda İŞKUR’a bağlı hizmetli personel bakımından yaşanan ciddi eksiklikler hakkında Bakanlığınızca bir adım atılacak mıdır? 3- Muş merkez ve ilçelerinde bulunan tüm okullarda İŞKUR ile bağlantılı biçimde çalışan personel sayısı kaçtır? Bu sayı ihtiyacı karşılamakta mıdır? 4- 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcından itibaren Muş merkez ve ilçelerine ataması yapılan öğretmen sayısı ve var olan öğretmen açığı sayısı kaçtır? 5- Muş’ta son 10 yılda öğrenci, okul, derslik ve öğretmen sayısının ilçelere ve yıllara göre dağılımı nedir? Bu sayıların özel ve resmi eğitim kurumlarına göre dağılımı nedir? 6- Muş’ta son 10 yılda okul, derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısının ilçelere ve yıllara göre dağılımı nedir? Bu sayıların özel ve resmi eğitim kurumlarına göre dağılımı nedir? 7- Muş’ta son 10 yılda okullaşma oranlarının yıllara ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır? Bu sayıların ilçelere göre dağılımı nedir? 8- Bakanlığınızca, tüm okullara 3 milyar 750 milyonluk bütçe gönderildiğine dair yapılan açıklamadan hareketle Muş’un merkezinde ve ilçelerinde bulunan okullara bu bütçeden ayrılan pay miktarı ne kadardır? 9- Türkiye genelindeki eğitim fakültelerinden mezun olan 700 bin öğretmenin atamalarının yapılmamasının gerekçeleri nelerdir? 10- Kamu Personeli Seçme Sınavlarına dair henüz aydınlatılmamış şüphelerin varlığı ortadayken, Bakanlığınızca öğretmen atamalarında mülakat sınavı ile sözleşmeli öğretmen alımında yaşanan haksızlıkların ortadan kaldırılması için ne gibi adımlar atılacaktır?”