İHTİYAÇ FAZLASI SAMAN ÇEVRE İLLERE GÖNDERİLİYOR

Muş’ta yaz mevsiminde çiftçiler tarafından hasadı yapılan ihtiyaç fazlası otlar samana dönüştürüldükten sonra çevre illere gönderiliyor.

Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden Muş’ta çiftçiler ihtiyaç fazlası samanını satarak ek gelir elde ediyor. Korkut ilçesine bağlı Karakale köyünde geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, kar yağışı öncesi ellerindeki fazla samanı Bingöl, Bitlis, Erzurum ve çevre illere gönderiyor. Kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği bölgedeki besiciler, saman ve yem hazırlıklarını tamamladı.

Elindeki fazla samanı çevre illere gönderen çiftçi Mehmet Aygar, “70 civarında küçükbaş hayvanım var. İlkbaharda ot biçerek saman yapıyoruz. Samanı getirip evin önünde stokluyoruz. Kendi hayvanlarımın saman ihtiyacını temin ettim. Geri kalan fazla 15 ton civarındaki samanımı da satıyorum. Bu sene saman çok iyiydi. Geçen yıl samanın tonu 3 ile 3 bin 500 lira arasındaydı. Şu an geçen yıla göre biraz daha ucuz” dedi.

Saman yüklemesinde çalışan işçilerden Volkan İlhan ise “Sabah 06.00’da işe başlayıp akşama kadar 450 torba civarında saman dolduruyoruz. Günde 15 ton civarında saman yüklüyoruz. Saman buradan Bingöl Karlıova’ya gönderiliyor” diye konuştu.
KAR KÜTLELERİ, ŞEHİR DIŞINA TAŞINIYOR

REKTÖR POLAT’IN KIBRIS ZİYARETLERİ

223 KÖY YOLU ULAŞIMA AÇILDI

KARDAN GELİN YAPIP 300 GRAM ALTIN TAKTILAR

‘DOĞA VE KÜLTÜR KENTİ MUŞ’ KİTABI RAFLARDAKİ YERİNİ ALDI

KARDEŞLERİN İGLO EV KEYFİ RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU

PERSONELLERİN ORYANTASYON EĞİTİMİ TAMAMLANDI