ASYA’DAN GAZETEMİZE ZİYARET

2020 YILININ SON MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

KAMU KURUMLARINDA MESAİ SAATLERİ DEĞİŞTİ

MUŞ BELEDİYESİ KIŞ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

ANAOKULLARINA UZAKTAN EĞİTİM VERİLECEK

MİNİK AREN, SAĞLIĞI İÇİN YARDIM ELİ BEKLİYOR

İÇME SUYU PROJESİNİN İHALESİ SONUÇLANDI

İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİNDE ‘MEAL VE DİL’ KONUŞULDU

Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) ‘Çarşamba Seminerleri’ kapsamında İslami İlimler Fakültesinde meal ve dil konuları konuşuldu

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Çarşamba Seminerleri” kapsamında Prof. Dr. Abdülcelil Bilgin “Meal ve Dil” konulu bir sunum yaptı.

Abdülcelil Bilgin, sunumunda tercüme ve türleri, dillerde eşdeğerlilik konusu, meallerin gramatik dili, referans dille ilgili eksikliklerden kaynaklanan kusurlar ve hedef dille ilgili kusurlar üzerinde durdu. Ayrıca meallerin psikososyal/sosyokültürel/insanbiçimci dili söz konusu olduğunda anakronizm, mezhebi mensubiyet, çağdaşlık refleksi vb. unsurların öne çıktığını ve bunların da tercümeyi manipüle etme riski taşıdığını sözlerine ekledi. Meallerin çoğunlukla başarısız olduğunu belirten Bilgin, bunun belli başlı nedenleri arasında her iki dile de gerekli vukufiyetin olmaması, acelecilik, heveskârlık, taklitçilik, çeviri bilimini ve tercüme tekniklerini bilmemek, ilim sahibi olmamak gibi nedenler bulunduğunu belirtti.

Seminer, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Aydın’ın Prof. Bilgin’e katılım belgesini takdimi ile son buldu.