KIRAATHANE İŞLETMECİLERİ ESNEKLİK İSTİYOR

SON CEMRE DE DÜŞTÜ

ŞEHİT SAMET ÇALDIR KÜTÜPHANESİ AÇILDI

BAĞLAMA KURSUNA YOĞUN İLGİ

KOÇYİĞİT, GENEL KURUL TOPLANTISNDA KONUŞTU

MŞÜ’YE İKİ YENİ BÖLÜM DAHA

“BİZ VARIZ, HALKIMIZIN YANINDAYIZ”

KARADAĞ ‘DOĞUNUN SESİ’ PROGRAMINA KONUK OLDU

Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, TRT Erzurum Radyosunun ‘Doğunun Sesi’ programına konuk oldu.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, TRT Erzurum radyosuna konuk oldu. Canlı yayınına katılan Karadağ,  Muş Alparslan Üniversitesinde tarımsal alanda yapılan çalışmalar, projeler, uluslararası kongreler, çalıştaylar ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Bitkilerin Bilgeliği semineri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Canlı yayına telefon bağlantısı ile katılan Karadağ, yapmış olduğu söyleşide, Tıbbi ve aromatik bitkilerin tarihi sürecini, bu bitkilerin kullanım alanlarını bu bağlamda tıbbi ürün, gıda destek ürünleri, gıda katkı maddeleri, sabun, kozmetik ve parfüm sanayii, yapışkan, boya, bitki çayları, bitkisel yağ, biyo-plastik, agro-kimyasallar, yem katkı maddeleri ve veteriner hekimlik gibi pek çok alanda yoğun olarak kullandığından, bazı katma değerli ürünlere örnek olacak tıbbi ve aromatik bitkilerden (hakiki lavanta, tek yıllık pelin, nane, biberiye, ezan çiçeği, haşhaş, laden, çörek otu, meryemana dikeni, tüylü yüksük otu ve hayıt) örneklerinden bahsetti.

Prof. Karadağ, Muş’ta ilk defa, Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın öncülüğünde Muş Alparslan Üniversitesi külliyesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Serası ile 100’ün üzerinde tıbbi ve aromatik bitkilerden oluşan parseller oluşturulduğunu, bunun Muş’ta ilk ve bölge için örnek bir uygulama olduğunu ifade etti. Karadağ, Uygulamalı Bilimler Fakültesi olarak yapmış oldukları uluslararası kongreler, çalıştaylar ve projelerden de söz etti. Karadağ, ‘‘Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Bitki Türleri’’ kitabının çevrimiçi olarak yayınlandığını, kitabın gerek Muş gerekse bölge vejetasyonu açısından önemli bir kaynak niteliğinde olup, bu konuda araştırma yapan araştırmacılara, bilim insanlarına ışık tutacağını belirtti.