BELEDİYE, EĞİTİM PROGRAMINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

MUŞSPOR’DAN BİR GALİBİYET DAHA

DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ UYGULAMA SINAVI YAPILDI

MUŞSPOR, BÜYÜK TAKIM GRUPLARININ ORTAK NOKTASI OLDU

“YAŞLILARIMIZIN TOPLUMSAL HAYATTA VAR OLMALARI ÖNCELİKLİ GÖREVLERİMİZ ARASINDADIR”

EĞİTİM FAKÜLTESİ, KAYA’YA EMANET

SABUNCU, MİNİK SPORCULARLA BULUŞTU

KARADAĞ SİLAJIN FAYDALARINI ANLATTI

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ Antalya Tarım Orman Müdürlüğünü düzenlediği programa online bağlanarak silajlık bitkiler ve yapımı hakkında bilgile

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ Antalya Tarım Orman Müdürlüğünü düzenlediği programa online bağlanarak silajlık bitkiler ve yapımı hakkında bilgiler verdi

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi tarım ve hayvancılığın kalkınması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bilimsel araştırmaların yanı sıra çeşitli yayınlarda bilgilendirme çalışmaları yapan Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, çevrimiçi düzenlenen programda silaj bitkileri ve silaj yapımı hakkında bilgiler aktardı.

Silajın sağladığı yararları, kuru ot ve silo yemindeki kalite kayıplarını, iyi bir silajın özelliklerini, silaj yapımında mutlaka bilinmesi gereken önemli kuralları anlatan Karadağ, silaj yapımında sıklıkla kullanılan bitkileri, silajda hasat olgunluğunun tespit edilmesini, kesilen parçacık büyüklüğünün ayarlanması hakkında da önemli bilgiler verdi.

Karadağ, sunumunun başlangıcında silaj ve silonun tanımı ile başlayarak; “Yeşil yemlerin az olduğu kış mevsiminde, hayvanlara yedirilmek amacıyla otların saklanmasında 2 yol vardı. Bunlardan ilki otları kurutmaktır. İkincisi ise ekşitilerek silaj yapmaktır. Silaj suca zengin yeşil yemlerin sıkıştırılarak havasız ortamda süt asidi bakterilerinin etkisiyle fermantasyon uğratılması sonucu elde edilen yemdir. Kısaca hayvanlara yapılan bir çeşit turşudur. Yemlerin saklandığı yere silo silaj yapım işlemine de silolama adı vermekteyiz. Silaj yapımını gerektiren bazı sebepler ise bol ve ucuz olmaları, sulu ve lezzetli oluşları, kolay sindirilebilmeleri, hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmeleri, kolay ve masrafsız depolanabilmeleri, kaba yem endişesini ortadan kaldırmaları, masrafları sorunları azaltması ve süt ve et üretimini artırmaları şeklinde özetleyebiliriz” dedi.

“BUGÜN SİLAJIN TONU 500 İLA 600 TL CİVARINDADIR”

Karadağ sunumunun devamında silajın sağladığı yararlardan bahsederek; “Silajın sağladığı yararlar, kurutma problemi olan yerler için uygundur. Yeşil yem bulmanın zor olduğu kış aylarında hayvanların sulu yem ihtiyacını karşılar. Yemlerin fermantasyon yoluyla saklanması besin maddelerindeki kaybı önler. Fermantasyon sonucu yemlerin taze yumuşak yapısının korunması, güzel kokuya sahip olması dolayısıyla hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmektedir. Silaj yapıldığın şişme gibi bazı beslenme bozuklukları ortadan kaldırılmış olur. Fermantasyon sonucu tohumların çimlenme özelliği kaybolduğu için yabancı ot yayılımını da önlenir. Silaj uygulamaları ile birim alanda yem muhafaza edilmektedir. 1 ton kuru ot için 14 metreküp yer gerekli iken aynı miktarda otun silolanması 1.5 metreküplük hacim yeterli olmaktadır. Silaj diğer yemlere göre daha lezzetli sulu ve besleyicidir. Çok ucuzdur. Bugün silajın tonu 500 ila 600 TL civarındadır. Et ve süt maliyetlerinde yem girdisinin payını yüzde 70’lerden yüzde 28’lere kadar düşürür. Silaj samanı devreden çıkarır. Silaj sindirimi kolay besin değeri yüksek bir yemdir. Silaj hayvanın yediği her türlü ot, yem bitkileri ve gıda sanayi yan ürünlerinden yapılabilir. Silajda otları kuruturken meydana gelen yağmur çürümesi, balyalama zaiyatı taşıma gibi kayıplar yoktur. Silajda kuru ot gibi yanma ve yakılma tehlikesi yoktur. Silajın olgunlaşmasında sırasında yeşil otlara melas hububat kırması gibi katkı maddeleri katıldığı için süt asidi oluşturmaktadır. Bu otların sindirilme kabiliyeti yükseltmektedir” şeklinde konuştu.

Karadağ, Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi olarak, şu an 17 çeşit Silajlık Mısır ve 15 çeşit Silajlık Sorgum konusunda araştırma ve denemelerin hızla başlandığını da sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi.