“AK PARTİ MİLLETİN KURDUĞU, BUGÜNE KADAR DA MİLLETİN GETİRDİĞİ BİR PARTİDİR”

MŞÜ FAKÜLTELERİ GÖZ DOLDURUYOR

YAVUZ: “BİZ BİR DAVANIN NEFERLERİYİZ”

JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE

ENGELLİLERDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK

BEYAZ ESARET KENDİSİ GÖSTERDİ

AK PARTİ’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ

MŞÜ’DEN TARIMA TAM DESTEK VERİLİYOR

Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) online olarak düzenlenen ‘Tarım Öğretiminin 175. Yılı’ programı düzenlendi. Programda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin tarım alanında Muş’a verdiği destekleri anla

Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) online olarak düzenlenen ‘Tarım Öğretiminin 175. Yılı’ programı düzenlendi. Programda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin tarım alanında Muş’a verdiği destekleri anlattı.

 

Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) çevrimiçi olarak düzenlenen ‘Tarım Öğretiminin 175. Yılı’ programda tarımın geçmişi ve geleceği hakkında konuşmalar yapılarak, tarımsal faaliyetlerin önemi ele alındı.

Programa Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Yaşar Karadağ ve Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürü Şakir Berktaş katılım sağlayarak konuşmalarını yaptılar.

Düzenlenen programda akademisyenler tarafından icra edilen, konukların beğenisi alan tarımsal temaları ele alan türkülerden oluşan müzik dinletisi sonrasında Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) Öğrenci Temsilcisi Mustafa Gizlenç söz alarak açılış konuşmasını gerçekleştirdi

“VETERİNER FAKÜLTESİNİ DE AÇACAĞIZ”

Rektör Polat programda yaptığı konuşmada ilerleyen süreçlerde Muş Alparslan Üniversitesine Veteriner Fakültesi kazandıracaklarını belirterek; “Uygulamalı Bilimler Fakültesini üniversitemize, ilimize ve bölgeye vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Uygulamalı Bilimler Fakültesini kurarken pek çok sıkıntı yaşadık, ama Muş’ta birkaç önemli alan olduğunu ve bu alanların en başında da tarımın geldiğini ısrarla savunduk. Mutlaka bunun dikkate alınması gerekir. Muş’ta Ziraat Fakültesinin ve şu an üzerinde çalıştığımız Veteriner Fakültesinin açılmasının ilin tarımına çok büyük katkıları olacağına başından beri inandık, muhataplarımızı ikna ettik ve nihayet Uygulamalı Bilimler Fakültesi adında Ziraat Fakültesini açtık. Kısa bir süre içerisinde isim değişikliğine gidilecek ve ardından Veteriner Fakültesini de ilimizde bizler açacağız” dedi.

COVİD-19 TARIMA ENGEL OLMADI

Tarımsal üretimde Muş’un Türkiye’ye katkısından bahseden Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın; “dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını Muş’ta tarım çalışmlarına engel olamadı. Ülkemizin tarımsal anlamda Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Dünyada da ilk on içerisinde yer alıyor. Gayri Safi Milli Hasılada tarımın payının 277 milyar TL, bunun da 6 milyar TL’sini Muş’un karşılıyor” şeklinde konuştu. 

Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, zirai öğrenimin tarihi gelişimine değinerek başladığı konuşmasında UBF tarafından yapılan uluslararası kongreler ve çalıştayları, üniversitemizde ilk defa tarımsal alanda yürütülen bilimsel araştırmalar, denemeler ve projeleri, paydaşlarla gerçekleştirilen faaliyetler ve eğitim faaliyetlerini anlattı. Prof. Karadağ, UBF bünyesinde yürütülen çalışmalarının tarım sektörü ve Muş için çok önemli olduğunu ifade ederek, çiftçilere yönelik gerçekleştirilen eğitimlerin son derece faydalı sonuçlar doğurduğunun da altını çizdi.  Ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürü Şakir Berktaş tarafından yapılan “Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Konularında Yapılan Çalışmalar” başlıklı sunuma geçildi. Öğrenci Temsilcisi Mustafa Gizlenç ise, 83 milyonu aşan bir insan nüfusuna sahip olan Türkiye’nin, tarımsal altyapı ve üreten işgücü nüfusu itibariyle bulunduğu coğrafyada önemli bir üretici ve tedarikçi bir güç olma potansiyelinin altını çizdi.