ŞEHİR MÜZESİ İLK KONUKLARINI AĞIRLADI

KADINLAR, FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTURDU

“SAHTE VE ASILSIZ BELGELER SERVİS EDİLMİŞTİR”

KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

“PEYGAMBERİMİZİN HAYATI DA VEFA ÖRNEKLERİ İLE DOLUDUR”

KARADAĞ BAŞKANLIĞINDAKİ TOPLANTIDA TARIM SORUNLARI ELE ALINDI

MUŞ MERKEZLİ PKK/KCK OPERASYONU: 13 GÖZALTI

“MUŞ OVASIYLA NE KADAR İFTİHAR ETSEK AZ”

Muş Şeker Üretim Sanayi A.Ş. 2021-2022 40. dönem pancar alım kampanyasında konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz; “Muş Ovası ile ne kadar iftihar etsek az” dedi.

Hava muhalefeti nedeniyle fabrika yemekhanesinde düzenlenen program, saygı duruşunu müteakip İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda konuşan Muş Valisi İlker Gündüzöz, bugün burada şeker alım kampanyası münasebetiyle bir araya geldiklerini söyledi.

Bu yılki şeker alım kampanyasının hayır ve bol kazanç getirmesi temennisinde bulunan Vali Gündüzöz, “Bizim en önemli güçlerimizden biri Muş olarak tarım. Tarım ve hayvancılık konusunda ekonomimiz çok önemli bir noktada ve burada da önemli ürünlerimizden biri şeker pancarı. Tarım denen bu sektör tüm dünyada himayeye muhtaç sektördür. Bugün en gelişmiş, ekonomik olarak büyümüş ülkelerde bile tarım himaye edilmektedir” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK OVALARINDAN BİRİ MUŞ OVASI”

Türkiye’nin en büyük ovalarından olan Muş Ovasıyla iftihar edilmesi gerektiğini belirten Vali Gündüzöz, “Muş Ovasıyla ne kadar iftihar etsek az. Ancak bu ovayı yeteri kadar verimli kullanamıyoruz. Ama bunun için de bir takım girişimler var. Bunlar girişimin de ötesinde faaliyet noktasında. 4 milyar liralık Muş Ovası Sulama Projesi tamamlanmış olarak hazırda beklemekte. Bunun ilk etap ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak” ifadelerini kullandı.

“FABRİKA KAPASİTESİNİ İKİ KATINA ÇIKARDIK”

Muş Şeker Fabrikası’nın 2018 yılında özelleştiğini hatırlatan Muş Şeker Üretim Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Turgut Kızılkaya da devir tarihinden itibaren fabrikaya çok ciddi yatırımlar yaparak, günlük pancar işleme kapasitesini 3 bin 600 tondan 5 bin 500 tona yükselttiklerini belirtti.

Yüzde 50 üzerinde kapasite artırımıyla yeni bir fabrika kurmuşçasına çalışma içerisine girdiklerini kaydeden Kızılkaya, “Çiftçilerimizle sürekli diyalog halindeyiz. Fabrikamızda yaklaşık 280 daimi işçi, geçici olarak da 300 işçiyle birlikte toplamda 580 civarında işçiye istihdam sağlamaktayız” dedi.

“MUŞ EKONOMİSİNE 400 MİLYONUN ÜZERİNDE KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bu sene 310 bin ton civarında pancar işlemeyi hedeflediklerini anlatan Kızılkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yılki kampanyayla 40 bin 500 ton A şekeri, 2 bin ton ihraç kayıtlı C şekeri üretmeyi hedefliyoruz. Bununla beraber yaklaşık 12 bin ton melas üretimi, yaklaşık 90 bin ton da küspe üretimi olmasını bekliyoruz. Yapacağımız şeker ve melas satışıyla ilin ekonomisine 400 milyonun üzerinde katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından fabrikaya en erken pancar teslim eden çiftçilere çeşitli hediyeler takdim edildi. 2021-2022 pancar alım kampanyası, kantarların bulunduğu bölgede kurban kesimi ve çiftçilerin pancarlarını teslim etmesiyle başladı.

900 dönüm alanda pancar ekimi yaptığını ifade eden çiftçilerden Haluk Dizdaroğlu ise “Fabrika özelleştiği zaman biz dedik ki fabrika özelleşti burası kapanır. Ama şu anda özelleştirmeden çok memnunuz. Çok iyi bir ekip ve yönetimle bizi destekliyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı pancar fiyatı iyi bir fiyattır. Taban fiyatı enflasyonun üzerinde verildi” şeklinde konuştu.