“MUŞ OVASIYLA NE KADAR İFTİHAR ETSEK AZ”

DEZAVANTAJLI KIZLAR TARİHİ ESERLERLE BULUŞTU

CADDE VE SOKAKLAR AYDINLATILIYOR

ÇİFTÇİLERE SÜT SAĞIM MAKİNESİ VE TOHUM DESTEĞİ

KIRSALDAKİ KADINLARA YÖNELİK HALI KURSU AÇILDI

DOKTORLARDAN "AŞI OLUN" ÇAĞRISI

TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMASI

MUŞ’TA ORMAN GİRİŞLERİ YASAKLANDI

Ülke genelinde orman yangınlarının artması ile Muş Valiliği orman yangınları ile mücadele kapsamında kent genelinde bütün ormanlara giriş yasağı getirildiğini duyurdu

Muş Valiliği, orman yangınları ile mücadele kapsamında uygulanacak tedbirlere ilişkin yeni kararlar açıkladı. Meteoroloji müdürlüğünden alınan hava tahminleri raporuna göre bölgede mevsimsel sıcaklığın artacağı belirtilmesi ile ormanların korunması amacıyla 31 Ağustos tarihine kadar yasaklandığı belirtildi.

Muş İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonunun yaptığı toplantı sonucunda Valilik makamının onayı olmadan yasaklanan orman girişleri, yaylak ve kışlaklara giden göç yolları takibini Muş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından sağlanacağı belirtildi.

Muş Valiliği tarafından orman yangınları ile mücadele kapsamında uygulanacak tedbirlerin ele alındığı kararda; “6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 19.04.2018 tarihli 7139 Sayılı Kanunla değişik 69. maddesi gereğince oluşturulan Muş İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonunun 01.05.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantıda alınmış olan kararların 1.5. maddesinde Yangın mevsimi boyunca ormanlık alanlara giriş ve çıkışlarla ilgili olarak, 6831 Sayılı Yasanın 74. maddesi uyarınca “VALİLİK OLURU” alınmak suretiyle kısıtlanacak veya yasaklanacaktır. Acil durumlarda ise sözlü talimatlar uygulanacak, takiben en kısa sürede yazılı “OLUR”a dönüştürülecektir. 1.5. maddesinde ‘’Yangın mevsimi boyunca ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar takip edilecek, özellikle yaylak ve kışlaklara giden göç yollarının takipleri Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Muş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.” kararları alınmıştır” ifadelerini kullanıldı.

ORMAN ÇEVRESİNDE PİKNİK YAPMAK YASAKLANDI

Konu ile ilgili Valilikten yapılan açıklamanın devamında orman çevresinde mangal ve semaver yakılarak piknik yapılmasının yasak olduğu belirtilerek; “Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtildiğinden, önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ormanlık alanlarda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı; Muş ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişlerin, 31 Temmuz 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmasına (Orman İdaresinden İhaleli/Tahsisli iş alanlar ve bu işte çalışanlar ile Orman İdaresi tarafından çalıştırılan kişiler hariç), bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında  piknik yapmanın, mangal, semaver ve ateş yakmanın yasaklanmasına, Orman alanları içerisinde (yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç) mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmemesi, avcı ve çobanların ateş yakmasının önlenmesi için ormanlara giriş çıkış yasağının uygulanması ve kontrolünün; Muş Orman İşletme Müdürlüğü personeli ile Jandarma Komutanlığı personelince müştereken sağlanmasına, Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 30.09.2021 tarihine kadar mangal/semaver/ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmemesine”

AYKIRILIKLAR KARŞISINDA İLGİLİ MEVZUAT HÜKÜMLERİ DOĞRULTUSUNDA GEREKLİ ADLİ VE İDARİ İŞLEMLERİN YAPILMASINA KARAR VERİLDİ

Belirlenen tedbirlere uymayan vatandaşlara adli ve idari işlemlerin yapılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü (tarla, bağ, bahçe artığı, ot, dal vb.) yakılmasına kesinlikle müsaade edilmemesine, Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda, orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmemesine, Yüksek risk barındıran ormanlık alanlara girişlerin, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde belirli bir süreyi/dönemi kapsayacak şekilde kısıtlanmasına, Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemlerin yapılmasına, Mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilen piknik ve mesire alanlarına girişte; uyulması gereken kurallara ilişkin bilgilendirici mahiyetteki el ilanı veya broşür dağıtılması, kamu kurum ve kuruluşlarına ait billboardlarda kullanılacak görseller, anonslar vb. araçlarla vatandaşların konuya ilişkin duyarlılığının artırılmasına, Halkı uyarmak ve bilinçlendirmek üzere köy ve mahalle cami imamlarımızca konuşmalar yapılması, cami hoparlörlerinden ilanlar yapılarak ateş yakılmaması konusunda halkın uyarılması için İl Müftülüğünce tedbirlerin alınmasına, Enerji nakil hatlarından çıkabilecek orman yangınlarına karşı TEİAŞ ve VEDAŞ tarafından her türlü tedbirlerin alınmasına, karar verilmiştir” denildi.