MUŞ’TA ORMAN GİRİŞLERİ YASAKLANDI

KARÇİN, TEZGÂHLARDAKİ YERİNİ ALMAYA BAŞLADI

DÖLEK, SEL OLAYLARINA DİKKAT ÇEKTİ

MŞÜ’DEN 4 BİN ÖĞRENCİYE 4 BİN AĞAÇ KAMPANYASI

BELİRLİ BÖLGELERDE KESİNTİ YAPILACAK

TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ YASAKLANDI

YAYLACILAR, KÖYLERİNE DÖNMEYE BAŞLADI

NERGİZ, HDP’NİN BAYRAĞINI DEVRALDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş İl Başkanlığı 3. Olağanüstü İl Kongresini gerçekleştirerek, Sibel Genç yönetimindeki parti teşkilatı el değiştirerek Belma Nergiz bayrağı devraldı.

Halkların Demokratik Partisi 3. Olağanüstü İl Kongresini yaptı. Kentteki bir konferans salonunda düzenlenen kongre divan kurulunun oluşturulması ile başladı. Tek liste olarak gidilen seçimde tüm delegelerin oyunu alan Belma Nergiz, il başkanlığı görevine getirildi.

Yoğun katılımın sağlandığı kongreye, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Muş eski milletvekili Sırrı Sakık, HDP Muş Milletvekilleri Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Şevin Coşkun, siyasi parti temsilcileri, çevre il ilçe temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katılım sağladı. Gündem maddelerinin okunması ile devam eden kongre mevcut İl Başkanı Sibel Genç’in konuşması ile sürdürüldü.

19 aylık görev süresi boyunca parti tarafından verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Sibel Genç; “Kadim kentimin güzel insanları insan hakları demokrasi özgürlükler mücadelesinde büyük bedeller ödeyerek partimizi bugünlere getiren siz değerli arkadaşlarım, sizler yaklaşık 19 ay gibi bir süre sizlerle olmak acıda, sevinçte, yasta, düğünde, toplantıda ve basın açıklamalarında birlikte olmak beni onurlandırdı. Sizlerden çok şey öğrendim. Yaşamıma çok büyük tecrübeler kattım. Bunun için sizlere çok şey borçluyum. Hepinize teşekkür ediyorum. Partim ve halkım bu görevi verdiğinde biran bile tereddüt etmeden burada oldum. Bu görevi onurumla ve gururumla bütün zamanımı paylaşarak yerine getirmeye çalıştım. Tabi ki bu zorlu sürece yanıt olabilecek politikalar üretebilmek için daha güçlü bir yönetime ihtiyacımız vardı. Genel Merkezimizin yoğunluğu pandemi süreci ile birazda geç olsa bu kongremizi yapmak zorundaydık, yaptık ve güçlülüğümüze doğru ilerleyeceğiz.”

“MÜCADELENİN SONUNDA BAŞARI HEPİMİZİN ÇABASIYLA BU GÖREVİ YERİNE GETİRECEĞİZ”

Genç konuşmasının devamında, herkesin çabası ile bu görevi yerine getireceklerini belirterek; “Pandemi ve yönetim koşullarında yapabileceklerimizin en iyisini yapmaya çalışarak bu görevi yerine getirdik. Elbette ki eksikliklerimiz oldu. Başarı kollektif olduğu gibi eksikliklerde kolektiftir. Ulaşmamız gereken her yere ulaştık. Ama ulaşamadığımız çok yer oldu. Ben halkımızdan ulaşamadığımız gidemediğimiz yerler için kendi adıma beni bağışlamalarını istiyorum. Burada bugün eski yönetimimizin emeklerinden dolayı teşekkür ederken, yeni yönetimimize başarılar diliyorum. Elbette ki kazanacağız. Barış özgürlük mücadelesi şiarımız oldukça bu mücadelenin sonunda başarı hepimizin çabasıyla bu görevi yerine getireceğiz. Ben buraya gelerek bizi yalnız bırakmayan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“MUŞ’TA MÜCADELEMİZİ İLMEK İLMEK BÜYÜTECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Kongrede bir konuşma da Muş Milletvekili Şevin Coşkun yaparak, verdikleri mücadeleye inandıklarını belirterek; “Değerli arkadaşlar bugün 3. Olağan il kongremizi gerçekleştiriyoruz. Günlerdir il eş başkanlarımız, parti meclisi üyelerimiz, komisyon üyelerimiz ve il ilçe örgütlerimiz ile birlikte büyük bir çalışma yürüttük. Köylerde mahallelerde ilçelerde ailelerimizle halkımızla bir araya geldik ve güçlü bir çalışma ortaya çıktı. Bugün siz değerli halkımızda bizleri onurlandırdınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlarımız bugün gerçekleştireceğimiz 3. Olağanüstü il kongremiz ile birlikte eski ve yeni yöneticilerimizle birlikte Muş’ta mücadelemizi ilmek ilmek büyüteceğimize inanıyoruz. Değerli arkadaşlar daha önce yönetimde yer alan eş başkanlarımıza yöneticilere verdikleri emekten dolayı teşekkür ediyorum. Yeni yönetimde yer alacak tüm arkadaşlara şimdiden başlarılar diliyorum. Bugün kongremiz gerçekleşirken Muş’ta sürekli sistematik hale getirilen baskı politikalarına bir ilçemiz daha maruz kaldı. Malazgirt ilçemizden kongremize gelmek isteyen arkadaşlarımızın araçlarına cezalar kesildi. Bizler buradan bir kere daha şunu söylüyoruz. Muş halkı duruşuyla onuruyla her zaman olduğu gibi bugün de yarın da dimdik kararlı ayakta durmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“KURAKLIK VAR, YAĞMUR YAĞMADI HAYVAN ÜRETİCİLERİ KAN AĞLIYOR”

Daha sonra konuşma yapan Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, hayvan üreticilerini yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek; Zorlu bir coğrafyada zorlu bir mücadele yürütüyoruz. Bizler hiçbir şeyi kolay elde etmeyen bir halkın çocuklarıyız. Bugün neyimiz varsa içinde kan, gözyaşı, acı ve halkımızın emeği var. Her şey sizin emekleriniz ve sizin ödediğiniz büyük bedeller sayesinde kazanıldı. İşte bugün bütün bu kazanımlarımıza belediyelerimize partimize demokratik siyaset alanına yaşam hakkı tanımayan bir ceberrüt sistemle karşı karşıyayız. Muş yoksul bir kent, işsizlerle dolu bir kent, Muş’un kahvelerini geziyoruz günlerdir bütün kahvehaneler dolu, esnafa dokunduğumuzda esnaf kan ağlıyor. Hayvan üreticilerinin yanına gidiyoruz. Bu yıl kuraklık var, yağmur yağmadı hayvan üreticileri kan ağlıyor. Yağmur yağmadı ekinler iyi olmadı. Peki bütün bunların karşısında AKP MHP hükümetinin bir politikası var mı? Bu kent en zor dönemde iradesine sahip çıktı. HDP’nin demokratik, ekolojik kadın özgürlükçü paradigmasını her eve götürelim. Kime oy verdiğine bakmadan kimin yanında durduğuna bakmadan her bir yurttaşımızın elini sıkalım. Biz o zaman çok daha güçlü olacağız. İnanıyoruz ki bugün bu kongre aslında gelecek dönemi inşa edeceğimiz mücadele döneminin de önemli bir mihenk taşı olacaktır” dedi.