“MUŞ OVASIYLA NE KADAR İFTİHAR ETSEK AZ”

DEZAVANTAJLI KIZLAR TARİHİ ESERLERLE BULUŞTU

CADDE VE SOKAKLAR AYDINLATILIYOR

ÇİFTÇİLERE SÜT SAĞIM MAKİNESİ VE TOHUM DESTEĞİ

KIRSALDAKİ KADINLARA YÖNELİK HALI KURSU AÇILDI

DOKTORLARDAN "AŞI OLUN" ÇAĞRISI

TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMASI

PROJE KAPSAMINDAKİ 6 GÜNLÜK EĞİTİM TAMAMLANDI

TÜBİTAK 4004 kapsamında ‘Kızlar STEAM ile Kariyerlerini Planlıyor – 2’ projesi Muş Alparslan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 6 günlük eğitim ile tamamlandı

Türkiye’de ikincisi düzenlenen ‘Kızlar STEAM ile Kariyerlerini Planlıyor – 2’ projesi kapsamında kız çocuklarına yönelik verilen eğitimler sona erdi. Muş il merkezinde eğitim-öğretim gören derslerinde başarılı 25 kız öğrenci, 6 gün boyunca drama, mühendislik uygulamaları, müzik ile bilim, temel kodlama becerileri, 3 boyutlu tasarım, robotik uygulamalar, endüstri 4.0 ve STEM eğitimi, sanal sunumlar, artırılmış gerçeklik (AG) konuları eğitimi ve alanında kariyer yapmış bilim insanları ile söyleşi yapma imkânı buldular.

Projede Muş Alparslan Üniversitesi, Muş STEM ve Bilim Merkezi, Muş Fen Lisesi, Gazi Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Van Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli uzman personel desteği ile atölyeler ve kariyer söyleşileri gerçekleştirildi.

Muş Alparslan Üniversitesi Bulanık Meslek Yüksekokulu Dr. Öğ. Üyesi İsmail Dönmez’in yürütücülüğünü hayata geçirilen projede kızların bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik (STEAM) alanlarında kariyer yapmaları ve farkındalıkların arttırılması hedefleniyor.

Eğitim ilk gününe katılım sağlayan Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, kız öğrencilerin ilgili alanlarda kariyer yapmalarının önemli olduğuna dikkat çekti. Bilginin toplum ile buluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını, bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılmasının önemine değinen Karadağ, verilen eğitim kapsamında kız çocuklarına bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, matematik (STEAM) alanlarında kariyer yapma bilinçlerini güçlendirmek ve kariyer bilinci farkındalığını oluşturulduğunu söyledi.

Bulanık Meslek yüksekokulu müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Galip Halidi bölgede proje ile kız öğrencilere yönelik uygulamaların değerli olduğunu, katılımcıların bilimsel olguları fark etmeleri sağlanıyor. Merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin teşvik edilmesi hedeflendiğini söyledi. 

“ÖNCÜ ÇALIŞMALAR İLERİ Kİ ÇALIŞMALAR İÇİNDE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK”

Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Dönmez, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projelerinin 15 yıldır anasınıfından üniversite kademesine kadar katılımcılara doğa ve bilimi sevdirmek için uygulandığını bu yıl Türkiye genelinde 100 proje desteklendiği, 4004, 4005 ve 4007 kodlu projelerde Muş’ta destek alan tek proje olmasının önemli olduğunu belirtti.

Dönmez, proje kapsamında verilen eğitimlerin kız öğrenciler için önemli katkılar sunduğunu belirterek; “Yapılan araştırmalarda kız öğrencilerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında katılımından sorunlar olduğunu, bu kapsamda yapılan okul dışı destekleme eğitimlerinin kız öğrencilerin kariyer gelişimlerine önemli katkılar sunduğunu ifade etti. 21. Yüzyılda kız öğrencilerin bilim-teknoloji-mühendislik-matematik ve sanat alanlarında temsili için öncü çalışmalar ileri ki çalışmalar içinde örnek teşkil edecek” dedi.