“MUŞ OVASIYLA NE KADAR İFTİHAR ETSEK AZ”

DEZAVANTAJLI KIZLAR TARİHİ ESERLERLE BULUŞTU

CADDE VE SOKAKLAR AYDINLATILIYOR

ÇİFTÇİLERE SÜT SAĞIM MAKİNESİ VE TOHUM DESTEĞİ

KIRSALDAKİ KADINLARA YÖNELİK HALI KURSU AÇILDI

DOKTORLARDAN "AŞI OLUN" ÇAĞRISI

TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMASI

YANGININ ÇIKTIĞI BİNADA KORKULU ANLAR YAŞANDI

Muş’ta, özel eğitim kursunun da içerisinde bulunduğu 6 katlı binada meydana gelen yangında adeta can pazarı yaşandı. İtfaiye ve polis ekipleri öğrenci ve vatandaşları tahliye ettiği anlar yürekleri ağza geldi.

Yangın, Merkez İstasyon Caddesi üzerinde özel eğitim kursunun da içerisinde bulunduğu 6 katlı binanın arka kısmında meydana geldi. Klima motorlarının bulunduğu bölgede kartonların tutuştuğu iddia edilen yangında olay yerine polis, ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Alevlerin yükselmesiyle patlayan camlardan içeri giren duman, özel okul içerisinde sınıflara ulaştı. Nefes almakta güçlük çeken öğrenci ve öğretmenler kendilerini camdan sarkıtarak, çevreden yardım istedi.

Yaklaşık 80 öğrencinin korku ve panik yaşadığı okul ve apart ile iş merkezlerinde toplam 200 kişi itfaiye ekiplerince kurtarıldı. İtfaiye ve güvenlik güçlerinin müdahalesi ile bina tamamen tahliye edildi.  Güçlükle tahliye edilen öğrenci ve öğretmenlere sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Ayrıca binada bulunan ailelerde tahliye edilirken, öğrenci yakınları ise paniğe kapılarak, korku dolu anlar yaşadı. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken itfaiye ise binada soğutma çalışmasını sürdürdü. İtfaiye ekiplerinin yangın soğutma çalışmaları sonrasında binada bulunan diğer vatandaşlar yangın merdiveninden tahliye edildi.

Özel Eğitim Kurs Müdürü Rahmi Kaki, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, dershanede 80 öğrencinin bulunduğunu kaydederek; “Önceliğin can kurtarmak olması gerektiğini vurgulayan Kaki, “Bunlar sanıyor ki yangında itfaiye sadece gelip su dökerek işi hallediyorlar. Böyle bir şey yok. Biz ‘çocukları kurtaracağız merdiven getirin diyoruz’ adam buraya itfaiyeyi çekmiş su sıkıyor. İçeride duman var. Senin önceliğin çocuğun canını kurtarmak olacak. Öncelik can olacak. Böyle bir itfaiye anlayışı olmaz. Bu kadar beceriksiz olunmaz. İş bilenleri getirin başa. Yangın arka kısımdaki kartonların bulunduğu yerde başladı, oradan duman yukarı çıktı. Dershanede yangın yoktu. Cam patlayınca duman içeri girdi. Çocukların bir kısmını biz merdivenden indirdik. Dershanede aşağı yukarı 80 öğrenci vardı” dedi.

“HASTA ÖĞRENCİLERİMİZ VARDI İLK ÖNCE ONLARI ALDIK DIŞARI”

Alevlerin etkisi ile yükselen dumandan ilk önce hasta öğrencileri dışarı çıkarmaya çalıştıklarını belirten Coğrafya öğretmeni Mehmet Tuncer; “Öğrencileri arka sınıflara doğru götürdük. Kapıların altından üstünden içeri hep duman atıyordu. Perdeleri alıp kapıların alt ve üstüne sıkıştırdık. Aşağıya bağırıyoruz merdiven merdiven merdiven diye. Derme çatma bir merdiven göndermişler. Öğrenciyi göndersek bile aşağıya doğru inemeyecek. O şekilde bir merdiven mi gelir. İçeriye girmişler ne bir gaz maskesi, ne bir oksijen cihazı yok. Kendi halleriyle girmişler. Bu şekilde bir kurtarma olmaz ki. Hasta öğrencilerimiz vardı ilk önce onları aldık dışarı” ifadelerini kullandı.

Dumandan etkilenen öğrencilerden Esma Aşar ise “sınıfta ders işliyorduk dumanlar içeri atmaya başladı, yangın çıktı. Bizde bir sınıfa toplandık. Çok korktuk” diye konuştu.

Kontrol altına alınan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.