“MUŞ OVASIYLA NE KADAR İFTİHAR ETSEK AZ”

DEZAVANTAJLI KIZLAR TARİHİ ESERLERLE BULUŞTU

CADDE VE SOKAKLAR AYDINLATILIYOR

ÇİFTÇİLERE SÜT SAĞIM MAKİNESİ VE TOHUM DESTEĞİ

KIRSALDAKİ KADINLARA YÖNELİK HALI KURSU AÇILDI

DOKTORLARDAN "AŞI OLUN" ÇAĞRISI

TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMASI

YAYLACILAR, KÖYLERİNE DÖNMEYE BAŞLADI

Muş’ta 3 ay boyunca yaylada kışlık peynir, yoğurt ve tereyağı ihtiyaçlarını karşılayan yaylacılar, köylerine dönmeye başladı

Özellikle kırsal kesimde yaşayan ve geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, tarım arazilerinin hasat edilmesiyle yeniden köylerinin yolunu tuttu. Engebeli ve patika yolları aşarak köylerine ulaşan çiftçiler, süt sağımına köylerinde devam ediyor. Yılın yaklaşık 3 ayını serin yaylalarda geçiren çiftçiler, elde ettikleri sütten peynir, tereyağı ve yoğurt üreterek geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Üretime köyde devam eden berivanlardan Naime Baytar, mayıs ayında yaylaya çıktıklarını ve iki ay boyunca süt, peynir ve tereyağı ürettiklerini söyledi. Elde ettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağladıklarını ifade den Baytar, “İki ay aradan sonra tekrar köyümüze indik. Şimdi köyde yaşamımıza devam ediyoruz. Burada da koyun sağıp üretimimizi sürdürüyoruz. 30 yıldır koyun sağıyorum” dedi.

Yaylada kışlık ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlatan Hatip Tan ise “Tarım arazilerinin biçilmesiyle köye dönüş yaptık. Şu anda mesleğimize köyde devam etmek zorundayız. Süt sağımını köyümüzde sürdürüyoruz” diye konuştu.