Birey Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Ömer Rahmi Arıcı


KARANTİNADA ANNE BABA OLABİLMEK


İnsanlık olarak anlam vermekte zorluk çektiğimiz günleri yaşamaktayız. Hepimiz korkuyor ve zorlanıyoruz. İnsanlar kendilerine kötü hissettirecek şeylerle karşılaştıklarında ilk olarak şok ve inkar tepkisi verirler. ?Bize bir şey olmaz? dediğimizde hala inkar aşamasındayız demektir. O yüzdendir ki her gün sosyal ve ya diğer medya portallarında piknik yapanları, koşmaya veya gezmeye çıkanları görmekteyiz. ?Kaderin 5 Evresi? olarak tanımlanan Kübler-Ross modelinin son evresi ?Kabullenme?dir. Bu dönemde mevcut kötü durum kabullenilmiş ve hazmedilmiştir.

İnsanlık olarak en büyük ortak noktalarımızdan birisi, hepimizin bir ailesinin olmasıdır. Mevkiiniz ya da aylık gelirinizin ne olduğunun hiç önemi yok. Hepimizin bir ailesi var. Her birimiz birer anne, birer baba ve evlat olarak yaşamımızı sürdürüyoruz.

İnkardan kabullenmeye kadar hepimiz farklı tepkiler veriyoruz. Bizler gibi çocuklarımızda süreci yönetmekte, anlamlandırmakta ve kabullenmekte zorlanıyorlar. Bundan dolayıdır ki her zamankinden daha farklı davranıyor, daha farklı tepkiler veriyorlar.

Ebeveynler ve çocuklarımız olarak vaktimizin çoğunu evlerimizde geçiriyoruz. Bu durumda bizleri alışık olmadığımız bir yaşam tarzına itiyor. Farkında mısınız? Evde halkınızı artık daha yakından tanımaya başladınız. Belkide hiç fark etmediğiniz ayrıntıları fark ediyorsunuz. Ebeveynler olarak öncelikle kendi sağlığımıza dikkat etmek zorundayız. Biliyoruz ki bir kişi birçok insana bu virüsü çok hızlı şekilde bulaştırabiliyor. Geçen hafta Çarşamba günü Çin´de yaşayan bir baba Corona virüsten hayatını kaybetmiş, sonrasında ise bakımı yaptığı engelli çocuğu bakımsızlıktan yaşamını yitirmiştir. Sağlığınızın ve sevdiklerinizin sağlığının ne kadar önemli olduğunun farkındasınız biliyorum.

Kabullenmemiz gereken bir gerçeklik var ki; o da zamanımızı evimize geçirmek zorunda olmamızdır. Sosyal izolasyon sürecinde evde geçirdiğimiz zamanı kaliteli hale getirebilmemiz için yapmamız gereken küçücük şeyler var. İşte tamda bu yüzden karşımıza iki seçenek çıkıyor. Ya eskiden olduğu gibi olup; evde geçirdiğiniz zamanınızı verimsiz, sıkıcı ve rutin bir halde yaşamaya devam edersiniz. Ya da kendinizi yeniden tanımaya çalışıp, tanıtıp, daha önce ?işte güçten vakit mi bulabiliyoruz ki? dediğiniz deyip ertelediğiniz pek çok şeyi ailenizle yapmaya başlarsınız. İkinci seçeneği seçmek isteğinizi duyar gibiyim. Bunun için çocuklarımızla birlikte evdeki aktivitelerin içinde olaya ne dersiniz? Onları tanımaya çalışmakla işe başlayalım önce. Onlarla sohbetler etmek ne kadar da keyif verir bir anne veya babaya. Hiç çocuklarınızın dinlediği müzikleri dinlediniz mi? Ya da hiç onların izlediği videoları birlikte izlediniz mi?

Evde yapılan tüm aktivitelerin içine dahil edilmeli çocuklarımız ve bizler. Onlarında sizinde uzun süre evde kalmaktan canınızın sıkıldığını biliyorum. Neden birlikte evi temizlemiyorsunuz? Ya da neden yemek yaparken size yardım etmelerine izin vermiyorsunuz? Onların gelecekle ilgili görüşlerini ve planlarını hiç sordunuz mu? Onlara Covid-19 bir bilim insanı olsaydın nasıl yenerdin diye sordunuz mu? Onunla birlikte bir kitap okuyup kitabı tartıştınız mı? Tüm bunları yapmadıysanız geç değil. Sizlerde çocuklarınızda hayatınızı kökten değiştirebilecek bir zaman dilimini yaşıyorsunuz. Zorluklar ancak birliktelikle aşılabilir. İşte hayat size tüm yapamadıklarını yapabilmek adına kocaman bir fırsat sundu. Evlerimizdeki o dört duvarı uçsuz bucaksız bir aleme dönüştürmek için hala vaktimiz var. Pandemiyi yenmek için elimizde çok güçlü silahlar var.? Konuşmak?, ?okumak?, ?anlamak?? Sağlıklı kalın? evde kalın?