Abdulhak Akpolat


MERHABA EY ŞEHR-İ RAMAZAN


Müslümanların hayatında önemli bir yer tutan, orucuyla, terâvihiyle, zekât ve sadakasıyla ibadet, rahmet, mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerif´e çok az bir zaman kaldı. Allah nasip ederse bu gece, ilk teravih namazımızı kılacak, sahurumuzu yapacak ve yarın oruçlu olacağız. Bizleri bu mübârekaya ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. Ümmeti olmakla şerefyâb olduğumuz Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)´e salat u selam olsun.

Ramazan ayı, bir yıl boyunca hasretle yolunu beklediğimiz rahmet ayıdır. İmanın, ibadetin, güzel ahlâkın, ümmet bilincinin ve İslam kardeşliğinin pekiştiği müstesna bir zamandır. Mü´minin bir yandan Rabbiyle olan bağını, diğer yandan kardeşleriyle olan ilişkilerini gözden geçirdiği bir nefis muhasebesi dönemidir. İşte böyle mübarek bir aya kavuşmanın verdiği huzurla Peygamber Efendimiz (sav) ashabına şöyle seslenmiştir:

?Ramazan ayı, size bereketiyle geldi. Allah bu ayda sizi zengin kılar, bundan dolayı size rahmet indirir, hataları yok eder, bu ayda duaları kabul eder. Allah Teâlâ, sizin ibadet ve hayır konusunda birbirinizle yarış etmenize bakar ve meleklerine karşı sizinle övünür. O halde iyilik ve hayırdan yana Allah Teâlâ´ya kendinizi gösterin. Ramazan ayında Allah´ın rahmetinden kendisini mahrum eden kimse, bedbaht kimsedir.?

Ramazan, sabırlı ve kanaatkâr halimizle bizi takvaya eriştiren oruç ibadetinin farz kılındığı aydır. Hidayet ve istikamet rehberimiz Kur´an-ı Kerim´in indirilmeye başlandığı aydır. Ramazan, yaz sonunda yağıp yeryüzünü kir ve tozdan temizleyen güz yağmuru gibi müminleri günahlardan arındıran tövbe ayıdır. Nitekim Resûl-i Ekrem (sas), ?Kim inanarak ve karşılığını Allah´tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır? buyurur.

Ramazan ayı, feyiz ve bereket ayıdır. Ramazan ayı, ibadet ayıdır. Ramazan ayı, Müslümanların kötülüklerden ve hatalı davranışlarından uzak durup güzellikler ve iyiliklerle donanmasına, günahlardan arınmasına imkân tanıyan kutsal zaman dilimidir. Ramazan ayı, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma ayıdır. Bu ay, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise Cennet´tir. Manevi açıdan huzur bulduğumuz ve sevinç duyduğumuz bu ay, Yüce Allah´ın bizlere sunduğu sayısız nimetlere karşı şükrün bir ifadesidir.

Ramazan ayı, hayır ve bereketin ne olduğunu gösteren sahuruyla; ikramı ve paylaşmayı öğreten iftarıyla; ibadetin neşe ve coşkusunu bütün topluma yayan teravihiyle; okunan ve dinlenen Kur´an´ın feyziyle; toplumun sosyal yaralarını saran zekât ve fitreleriyle arınma ve yenilenme bilincimizin tazelendiği bir aydır. Ramazan ayı girdiğinde Rahman olan Yüce Rabbimizin rahmeti ve mağfireti tecelli eder. Bu ayda Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, azgın şeytanlar bağlanır.

İşte böyle bir fırsat kapımızdayken affedilmeyen mü´min kalmasın. Ramazan´ı öyle değerlendirelim ki, affetmediğimiz kimse kalmasın, küskün olduğumuz kimse kalmasın.?Oruç tutunuz. Şüphesiz oruç kalkandır.? buyruğu üzere tuttuğumuz oruçlar,günahlara ve Cehennem ateşine karşı kalkan olsun. Orucumuz gıybete, dedikoduya, yalana, kibre karşı kalkan olsun. Kalbimizi kinden, nefretten, hasetten, kıskançlıktan, hâsılı tüm kötü düşüncelerden temizlesin.

O halde kardeşlerim! Ramazanın bereketinden istifade edelim. Kur´an ayında gönüllerimizi, Kur´an´la buluşturalım. Bu ayın her gecesini, Kadir Gecesi´ymiş gibi değerlendirelim. Peygamberimizin ifadesiyle evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu Cehennem´den kurtuluş olan bu mübarek ayı hakkıyla idrak edenlerden olalım. On bir ayın sultanını, sultanlara layık karşılayalım ve misafir edelim. Bizden razı olarak uğurlayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyor, bu ayın dünyâ ve ahiret saadetimize vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.