ORHAN KÖYBAŞI


SİYASETİN TADI KALMADI


Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta salı günü Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin MHP grup toplantısında yaptığı tarihi erken seçim konuşmasıyla, ülkenin gündemi biranda erken seçim oldu.  MHP liderinin erken seçim çıkışından sonra gözler bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti´ye çevrildi. 18 Nisan Çarşamba günü, yani Bahçeli´nin tarihi açıklamasının hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde bir araya gelerek, erken seçimi konuştular. İki lider arasında gerçekleşen 30 dakikalık görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kameraların karşısına geçip, MHP Lideri Bahçeli ile aldığı seçim tarihini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihinin 24 Haziran Pazar günü olduğunu açıkladı ve erken seçim hazırlıkları start aldı.

Bir haftadır ülkenin en önemli gündem maddesi haline gelen erken seçimle birlikte Ankara´da siyasi trafik de hızlandı. Bir tarafta Cumhur İttifakına karşı olan muhalefet partileri birbirilerini ziyaret ederek, Cumhur İttifakının adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan´a karşı kimi aday göstereceklerinin hesabını yapmaya başlarken, diğer taraftan ise erken seçim tarihinin belli olmasıyla milletvekili olmak isteyen yüzlerce kişi de, Ankara´ya doğru hareket etti.  Bugünlerde parti genel merkezleri, milletvekili aday adaylarıyla doldu.

Erken seçim startının verilmesiyle birlikte Muş´tan, çok sayıda kişi Ankara´da partilerin genel merkezlerini ziyaret ederek, milletvekili adaylık başvurularını yapmaya hazırlanıyorlar. Hepsine başarılar dilerim. Ama şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim; milletvekili adaylığı için başvuruda bulunmak isteyen kişilere; ?Milletvekili seçildiğinizde Muş´la ilgili ne gibi çalışmalarınız ve projeleriniz olacak´ diye sorsam? İnanın ki hiçbiri de akla mantığa sığacak bir cevap veremeyecek. Bu nedenle ülkemizde ve ilimizde siyaset, sadece etiket yapmakla ibaret oldu maalesef. Her önüne gelen kişi milletvekili adayı olursa, siyasetin de tadı olmaz.

Sonuç itibariyle Muş´tan kim milletvekili adayı olursa olsun; herkesin tek ortak paydasının Muş olduğunu hatırlatır, 24 Haziran seçimlerinin başta ülkemize ve ilimize hayırlara vesile olmasını dilerim.