MEHMET ALTUNKUM (Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Muş İl Temsilciliği Genel Sekreteri)


YKS SINAV TAKTİKLERİ

27 Haziran'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ilk ayağı olan Temel Yeterlik Testi (TYT) yapılacaktır.


27 Haziran'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ilk ayağı olan Temel Yeterlik Testi (TYT) yapılacaktır. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Muş İl Temsilciliği olarak siz değerli öğrencilerimize pratiklik sağlaması, sınavda başarılarınızı arttırabilmek maksadıyla birkaç taktik vermeyi amaçlıyoruz.

1-Beslenme

Sınav öncesinde yağlı, aşırı baharatlı, ağır yiyeceklerden; gazlı, asitli, kafeinli içeceklerden uzak durabiliriz.

2-Uyku

Sınav sabahı kaçta kalkacaksak son beş gün o saatte kalkmaya özen göstermeliyiz. Yatma ve kalkma saatlerimize dikkat etmeli ve günde 7-8 saat kadar uyumaya çalışmalıyız.

3-Sınavın ilk 10-15 dakikasını nasıl verimli geçirebilirim?  Sınava başladığımızda sınav heyecanından kaynaklı ilk 10-15 dakika bocalamak, konsantre olmamak gayet normal. Bu ilk 10-15 dakikayı verimli geçirebilmek için hangi testi (Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri) daha iyi yapıyorsak ya da daha iyi yapacağımıza inandığımız o testten başlamalıyız.  Sınav sabahı en iyi yaptığımız testten sınav yerine gitmeden önce evde beynimizi alıştırmak amacıyla 5-6 soru çözülebilir ancak bu soruların cevap anahtarına bakmayalım sadece sorularını çözelim.

4-Nereden Başlamalıyım?

Sınavda hangi testten başlayacağımızı ve başladığımız teste ne kadar süre vereceğimizi  belirlemeliyiz. Çünkü nereden başlayacağımız ve nasıl, ne kadar sürede bitireceğimizi önceden belirlediğimizde sınav esnasında stres seviyemiz optimum (normal/kabul edilebilir) seviyede kalmasını sağlayacaktır. Stresin sebeplerinden bir tanesi de belirsizlik durumudur. Sınav esnasında mümkün olduğunca planlı hareket edersek ve bu plana uyarsak kabul edilebilir stres yaşayabiliriz.

5-Sınavda her bir test için önceden belirlediğimiz süreyi verimli kullanmaya çalışmalıyız. Bazı sorularda takılıp kalmak, sorularla inatlaşmak sınavın sonlarına doğru zaman yönetiminde sıkıntı çekmemize sebep olacaktır. Bunu önlemek için takıldığımız sorularda sakin bir şekilde soruyu anlayabilmek için tekrar okunmalı yine yapamıyorsak elediğimiz (yanlış olduğunu düşündüğümüz) şıkları karalayıp sorunun yerini belirten gülen yüz ifadesi yapıp bir sonraki soruya geçebiliriz. Süremiz kaldığında ise gülen yüzlere bakıp daha sakin bir şekilde yapamadığımız soruları çözebiliriz.

6-Sınav öncesinde ve sonrasında düzenli olarak gevşeme egzersizleri yapılmalıdır.  Sınav esnasında kendimizi stresli, heyecanlı hissettiğimizde dik oturur pozisyonu alıp öncelikle nefes almalı, alınan nefesi tutmalı ve en son nefesimizi yavaş bir şekilde vermeliyiz. Bu olayı kendimizi rahat hissedene kadar yavaş hızda ve sürekli yapabiliriz.

7-Sınavda yanımıza muhakkak su bulundurmalıyız. Sınav heyecanından kaynaklı ağız kuruluğu ve ellerde terleme gibi durumlar gerçekleşebilir. Bunu engellemek için sınavda muhakkak su bulundurulmalı ve aşırı olmamak kaydıyla su tüketebiliriz.

8-Soruları sayfa sayfa optik kağıdına kodlama yaptığımızda zaman konusunda ciddi avantaj sağlayacağız.  Temel Yeterlilik Testi (TYT) toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Biz her sorunun cevabını tek tek optik kağıdına kodladığımızda 120 kere işaretleme yapacağız ancak sayfa sayfa optik kağıdına işaretleme yaptığımızda yaklaşık 40 kere optik kağıdına işaretleme yapacağız. Bu durum soruların cevaplarını optik kağıdına sayfa sayfa kodladığımızda bize zaman konusunda ciddi anlamda avantaj sağlayacaktır.

Unutmayalım!

Elimizden gelenin fazlasıyla yaptık. Artık bundan sonra bizim yapacağımız tek şey sınava odaklanıp soruları çözmek olacaktır. Kendimize güvenmeli ve bunu çalışmamıza, ailemizin koşulsuz sevgisine, öğretmenlerimizin ve arkadaşlarımızın göstermiş olduğu koşulsuz saygılarına borç bilmeliyiz. Bundan sonra gelecek her türlü sonuçları kabullenmekten başka çaremiz yok. Çalıştık ve emek verdik. Keşke diyecek ve pişman olacak değiliz. Çünkü istediğimiz bölümü ve hedeflediğimiz üniversiteyi kazanabilecek potansiyele sahibiz.  Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek olan geleceğimizin teminatı gençlerimize şimdiden başarılar dileriz.